Strony

Mieszkańcy

Stanowiska

Stanowisko to inaczej zawód jaki wykonuje postać. Każdy dorosły musi mieć przydzielone stanowisko. Dzieci uczą się na określone stanowisko.
Wybierając zawód dla swojej postaci trzeba pamiętać, o wiążącymi się z tym obowiązkami i/lub przywilejami.
*na czerwono zaznaczone są stanowiska niedostępne lub przyznawane osobiście przez administratorów

DWÓR
Władca - najwyższy organ władzy w królestwie. Ma nadzór nad wszystkim co dzieje się w państwie jak i poza jego granicami.
Rodzina królewska - (za porozumieniem z administratorem) spokrewnieni z władcą, mogą również zajmować inne stanowiska. W duże mierze zamieszkują zamek i towarzyszą Władcy.
Szlachta - wysoka warstwa społeczna, posiadająca bardzo wiele przywilejów, między innymi mogą posiadać własne ziemie. Bycie szlachcicem wiąże się z obowiązkową służbą wojskową.
Dama dworu - (dostępne tylko gdy w danym królestwie jest Królowa lub Księżniczka) kobieta usługująca królowej lub księżniczce. Są zaufanymi służkami władczyń, zaczynają dzień od umycia i ubrania swojej pani, towarzyszą jej przez cały dzień i spełniają wszystkie jej polecenia. Dzień pracy Damy dworu kończy się, gdy jej pani idzie spać, przez co mają bardzo mało czasu dla siebie.
Służba królewska - wszelkiego rodzaju pokojówki, służki, sprzątacze. Ich zadaniem jest utrzymywanie porządku w pałacu i dbanie, by wszystko zawsze było na swoim miejscu i gotowe do użycia przez władców. Zazwyczaj mieszkają gdzieś na zamku.
Strażnik przyboczny władcy - najlepiej wyszkoleni wojownicy, mający ochraniać rodzinę królewską. 
Kucharz - osoba przygotowująca posiłki dla władcy, jego rodziny i gości.
Kobylnik - służący hodujący konie dla władców i szlachty.

MIASTO
Masztalerz - osoba zajmująca się końmi w stadninach; starszy stajenny. Do jego obowiązków należy: podjeżdżanie i zajeżdżanie młodych koni, sprawdzanie stanu ich zdrowia oraz ogólna opieka nad wszystkimi końmi w stadzie. 
Stajenny - osoba pracująca przy koniach w stadninach. Zajmuje się ich karmieniem i pojeniem, czyszczeniem sierści, podawaniem leków i suplementów. Ich praca sprowadza się też do prostych prac gospodarczych na terenie stadniny.
Sprzątacz - osoba zajmująca się utrzymaniem czystości głównie na ulicach miasta, choć zdarzają się również sprzątacze na zamkach.
Służba - pracuje, a często również mieszka w domu swoich pracodawców. Wykonuje tam wszystkie prace domowe od sprzątania, przez pranie brudów, na gotowaniu skończywszy.
Medyk - osoba badająca i lecząca przybyłych do niego chorych. Najlepsi z medyków posiadają ogromną wiedzę w dziedzinach zielarstwa alchemii i astronomii.
Zielarz - zajmuje się zagadnieniami hodowli, uprawy, zbioru, suszenia, pakowania i przechowywania roślin leczniczych.
Farmaceuta - pracownik lub właściciel apteki, najczęściej ma również pojęcie o zielarstwie lub współpracuje z zielarzem, choć w jego sklepie można kupić również rzeczy niezwiązane z medycyną (najczęściej domowe wyroby takie jak masło, mleko, alkohole)
Piastunka - osoba opiekująca się i dbająca o dobro dzieci, podczas pobytu ich rodziców w pracy. Często są dla dzieci również nauczycielkami podstawowych przedmiotów szkolnych jak i kultury i etykiety.
Kronikarz - osoba spisująca i relacjonująca wydarzenia w królestwie.
Kurtyzana - najstarszy zawód świata, czyli najzwyczajniej pani do towarzystwa, prostytutka, pracująca w przytułku lub na ulicy.
Kat - zajmuje się głównie wykonywaniem wyroków, skazujących na kary cierpienia, okaleczenia i na karę śmierci. Poza torturami, traktowanymi jako środek karny, kaci zajmują się również zadawaniem cierpienia w celu wymuszenia zeznań. Kaci, przez swój zawód, są często wykluczeni ze społeczeństwa i zmuszeni do życia w samotności.
Bard - artysta. Poeta i pieśniarz, opowiadający legendy i ballady miłosne w karczmach lub na ulicach.
Strażnik - osoba dbająca o przestrzeganie prawa w mieście, strzegąca bram wjazdowych i murów.
Sierżant straży - przełożony; wyższy rangą strażnik. Rozplanowuje grafik wart, nadzoruje prace straży. W razie ataku na miasto, kieruje obroną.
Fryzjer - rzemieślnik zajmujący się zgodnie z życzeniem klientów strzyżeniem włosów, ich układaniem i pielęgnacją. Klientami są głównie członkowie szlachty i władcy.
Rzemieślnik - nie ważne, czy szewc, kowal, cieśla. Świadczy usługi zgodne z jego zawodem.
Żebrak - niepracujący, najczęściej również nie posiadający dachu nad głową. Wyłudzający pieniądze od innych mieszkańców miasta.

WOJSKO
Rycerz - zazwyczaj szlachcic pełniący służbę wojskową, którego stać na konia, zbroję i dobrą broń.
Piechur - członek wojska walczący pieszo, stojący na przedzie formacji. W zależności od typu uzbrojenia dzielą się na piechotę: ciężką, średnią i lekką.
Łucznik - żołnierz, którego główną bronią jest łuk. Łucznicy są stosowani jako formacje zarówno zaczepne jak i obronne. Są przydatni zarówno podczas ataków zbrojnych jak i obrony największych miast i pałaców w królestwie.
Szpieg - osoba, najczęściej pod fałszywą tożsamością, zbierająca informacje o obcym królestwie i przekazująca je swoim przełożonym. Szpiedzy mogą być również wysyłani na tajemne misje w imieniu króla lub innych członków rodzin szlacheckich.

WIEŚ
Właściciel ziemski - osoba posiadająca ziemie pod użytek rolny lub rolno-przemysłowy. 
Chłop - mieszkaniec wsi, nazywany również ,,kmieciem". Zajmuje się sianiem zbóż na pobliskich polach, uprawianiem przydomowego ogródka, hodowaniem zwierząt, zbieraniem grzybów i owców w lasach, czasem też polowaniem na mniejszego zwierza. W zamian za zajmowanie ziemi oddaje właścicielowi ziemskiemu daninę.
Drwal - osoba ścinająca i dostarczająca drewno. Prowadzi koczowniczy tryb życia, przemieszczając się pomiędzy kolejnymi miejscami wycinku drzew.
Młynarz - rzemieślnik zajmujący się mieleniem ziarna zbóż na mąkę.
Pasterz - osoba hodująca stadne zwierzęta domowe na terenach nienadających się do uprawy roli. Pasterze są również dostawcami skóry i futer do miast. Z tym zawodem wiąże się koczowniczy lub półkoczowniczy tryb życia.

WĘDROWNI
Członek trupy - najzwyczajniej w świecie cyrkowiec lub aktor teatralny. Trupy, czyli zespoły, wędrują od miasta do miasta, występując na ulicach, jarmarkach, festynach. W skład wchodzą kuglarze (aktorzy), linoskoczkowie, żonglerzy, połykacze ognia i komedianci, ale nie tylko.
Handlarz - osoba przemieszczająca się między królestwami, handlująca przedmiotami codziennymi, lub niespotykanymi w danym regionie.

INNI
Myśliwy - polujący na zwierzynę, główny dostawca mięsa i skór. Często prowadzi również własny kram z mięsem.
Karczmarz - właściciel gospody - miejsca spotkań i zabaw miejscowej ludności oraz domu zajezdnego przeznaczonego dla podróżnych.
Zakonny / kapłan - człowiek, który wybrał życie we wspólnocie religijnej. Oddany bogowi, któremu służy i którego wolę wypełnia.
Przestępca - (za porozumieniem z administratorem) kieszonkowcy, złodzieje, oszuści, mordercy; wszyscy którzy wychodzą poza prawo i żyją na marginesie społecznym. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz